Dokumenty ke stažení

Zde je seznam užitečných dokumentů.

Všechny kategorie - PDF soubory pro Adobe Reader

Ke stažení 13 souborů o celkové velikosti 9.14 MB.

obydli_metodeje.pdf

V chřibském skalním opevnění, jehož součástí je kamenný trůn se schránkami pro vladařské insignie a futharkovým stignovaným znakem umožňujícím datování do období 600–800 po Kr., se nachází mnoho pozůstatků palácových staveb, včetně křesťanského chrámu z velkomoravského období. Je tu i zbytek obytné stavby, jejíž opěrné kameny jsou dosud sestaveny do nosné stěny.

899.98 kB - 4718x - 12. 05. 2008 - kategorie: PDF soubory pro Adobe Reader
myto.pdf

Asi jeden kilometr od chřibského kopce Bunče, při silnici do osady Modrá u Velehradu nedaleko cesty (několik desítek metrů vlevo na rovince kde lesníci skladují vytěžené dřevo), se nachází zvláštní opracovaný pískovcový kámen. Má tvar ploché desky vysoké přes metr a široké asi 70 cm, se zkosenými rohy horní části.

289.91 kB - 4903x - 12. 05. 2008 - kategorie: PDF soubory pro Adobe Reader
kamenne_artefakty.pdf

V pohoří moravských Chřibů je velké množství dosud neprozkoumaných starobylých sídelních objektů a skalních opevnění. V jednom z nich jsme nalezli objekty o kterých se domníváme, že byly užívány v počátečním období slovanského osídlení Moravy a dokonce zde mohlo být i její první ústřední mocenské sídlo. Takový názor podporuje blízkost chřibského kamene nazývaného „Králův stůl“, na jehož přední hraně jsme identifikovali piktogramy znázorňující dvojici třmenů a obloukovitě vyznačený hřbet koně nebo hory.

kraluv-stul-125
2.9 MB - 4488x - 12. 05. 2008 - kategorie: PDF soubory pro Adobe Reader

Další listy: 1-10 11-13

Vážený návštěvníku,

na těchto stránkách uvádíme výsledky amatérského pátrání po historických památkách v oblasti Dolnomoravského úvalu a Chřibů v přehledných publikacích.

Vyhledávání

Archiv

Odkazy